Нови Колективни уговор ступио на снагу

СИНДИКАТ ОПРАВДАО УЛОГУ КОЈА МУ ЈЕ ДОДИЈЕЉЕНА

 

Дана 10.07. 2021. године на снагу је ступио нови Колективни уговор Електропривреде Републике Српске. У протеклом периоду кроз преговоре са руководством ЕРС-а Синдикат је показао да је институција која се мора поштовати и уважавати, а и у наредном периоду, како је то у изјавама за медије рекао Зоран Мићановић предсједник Синдиката ЕРС, синдикат мора имати своје мјесто када је ријеч о одлучивању у предузећу. Мићановић је истакао да радници могу мирно да спавају, јер ни једно право радника није ускраћено у поређењу са претходним Колективним уговором, а поједина права су и унапријеђена.

Синдикат никада није био реметилачки фактор у преговорима,  него је настојао да се држи улоге која му је додијељена, што је у коначници и оправдао.  Није било једноставно држати курс  и борити се са послодавцем који природно настоји да ускрати раднику онолико колико је то могуће, али синдикат је одлучно заступао интересе запослених.

Измјене у односу на претходни Колективни уговор односе на члан 55. став 1 у коме се наводи да је послодавац дужан да раднику код кога постоји смањена радна способност, понуди закључење уговора о раду за обављање послова за које је радно способан, уколико располаже са таквим радним мјестом и које одговара његовој стручној спреми и радним способностима, те да му обезбиједи остваривање свих радних права по основу инвалидности дефинисаних законом. У члану 58.  (1) дефинисане су обавезе послодавца које се односе на име социјалне и хуманитарне помоћи, превенцију радне инвалидности и рехабилитацију радника, лијечење радника и културне и спортске активности радника,  па је према овом члану умјесто досадашњих 1,25%, ЕРС дужан да уплати средства мјесечно минимално у висни 0,4% од бруто средстава исплаћених за плате радницима код Послодавца. (Овдје је потребно напоменути да  је синдикат у свим зависним предузећима обавезан да у року од 30 дана од дана ступања на снагу новог колективног уговора донесе посебан правилник којим ће утврдити услове и критеријуме за  расподјелу средства из овог члана , те да ће тражити да у РиТЕ Угљевик издвајања послодавца по овом основу буду 1,0%).  Члан 68. који се односи на радни учинак измијењен је у ставу 3, те ће тако по новом КУ послодавац, у маси бруто средстава за плате, планирати издвајање до 12% за исплату дијела плате по основу радног учинка , а исплата радног учинка се врши само у мјесецима у којима је остварен планиран финансијски резултат. Измијењен је и члан 81. који се односи на минули рад, па ће се сада плата радника  увећавати 0,50% за сваку навршену годину радног стажа. Дошло је и до измјене члана који прописује накнаду плате за вријеме боловања, те се иста одређује у висини од 85% од плате коју би радник остварио да је радио.  Члан 105, који се односи на отказни рок сведен је на ниво Закона о раду, а члан 105. у вези са стимулативним отпремнинама обогаћен је обавезом послодавца да планира средства за стимулативне отпремнине. Додато је и неколико нових чланова који се односе на рад у ванредним ситуацијама односно стањима.

Радници ЕРС су свјесни да је дошло ново вријеме и ново окружење, те да је још од ступања новог Закона о раду било неминовно да ће им приликом усклађивања Колективног уговора са законом бити смањена поједина права (што је раније и учињено, укидањем огрева и зимнице, смањењем регреса и слично), али исто тако послодавац треба да буде свјестан да је цијена потрошачке корпе скоро дупло већа него у претходним годинама,а да су плате остале исте.

Током маратонских преговора, синдикат је морао да покаже дозу толеранције, те да избаци дозу искључивости, како би успио да подстакне друштвену одговорност и социјалну осјетљивост послодавца и остане на висини задатка.